ÖZEL BOSTANCI DİŞ SAĞLIĞI SİTESİ

 
     
   
 
 
 
Ağıziçi Kamera İle Muayene
Estetik Diş Tedavileri
Ağız ve Çene Cerrahisi
Ortodonti
Dental İmplant
Protez
Konservatif ve Endodontik Tedavi
Çocuklarda Koruyucu Diş Tedavileri
Pedodonti
Periodontoloji
Röntgen
   
 
 
Çocuklarda Koruyucu Diş Tedavileri
Ağız hijyeni eğitimi: Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının öğretilmesi, beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ve ağız-diş sağlığının öneminin anlatılmasını içeren hijyen eğitimi, eksik bilgi kalmamasını sağlar. Bu eğitim çocuklar için olduğu kadar büyükler için de önem taşır.
 
Fluor Uygulaması: Son yıllarda yapılan araştırmalar, annenin hamileliği esnasında aldığı ya da 6. aydan itibaren çocuğa verilen fluor tabletlerinin etkisinin tahmin edilenden çok az olduğu bulunmuştur. Bu nedenle yüzeyel fluor uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar 3 yaşından itibaren başlanabilen ve her 6 ayda bir tekrarlanması gereken basit, acısız bir işlemdir. Çocuğun diş hekimi ile ilk karşılaşması ve 6 aylık periyotlarla kontrole gelmesi açısından idealdir. Bir kaç dakikada süren bu işlem sonrasında çocuğunuzun dişlerinin yüzeyinde depolanan fluorid dişleri çok daha sağlıklı ve güçlü yapacaktır.
 
Fissür Örtüsü (Fissür Sealant): Dişlerin çiğneyici yüzeyleri girintili- çıkıntılıdır. Bu bölgeler, oldukça dardır ve gıdaların sıkışıp temizlenememesi nedeniyle genellikle çürüklerin başladığı yerlerdir. Bu bölgelerdeki gıda ve mikroorganizma birikimini ve buna bağlı olarak çürüğü önlemek amacıyla özel akıcı bir dolgu kullanılır. Ağızda ilk kalıcı dişlerin çıktığı dönem uygulama için idealdir. Bu da 6 yaş civarıdır.

Diğer azı dişlerinin sürme zamanlarında diğerlerine de uygulanır. Önemli bir nokta kalıcı dişler sürmeye başladıktan kısa bir süre sonra yaptırmanın (1-2 sene içinde) daha iyi olacağıdır. Çünkü süre uzadıkça çürük oluşma ihtimali artar ve fissür sealant yerine dolgu yapmak gerekebilir. Çürüksüz büyüklerde uygulanabilmekle beraber, çocuklarda kullanımı daha faydalı ve önemlidir. Kesinlikle acısız ve kolay bir işlemdir.

 

Yer tutucu: Süt dişi çeşitli sebeplerle (çürük veya kaza) erken kaybedilir. Böyle durumlarda alttan gelen kalıcı diş hazır olup sürene kadar, yandaki dişler eğilerek,  dönerek kaybedilmiş süt dişinin kalıcı diş için koruması gereken yeri kapatabilirler. Hatta boşluğun karşı çenesinde bulunan diş uzamaya başlar. Eğer, erken süt dişi çekiminden sonra gelişim kendi haline bırakılırsa meydana gelen bu hareketler, gelecek sürekli dişe yer kalmamasına sebep olacaktır. Böylece, kalıcı diş ya hiç sürmeyecek ya da normal yerinin dışında gelişecektir.

Yer tutucu denilen bu küçük metal aparey, çocuğun ağzına göre özel olarak hazırlanır ve süt dişinin erken kaybedildiği durumlarda kalıcı diş gelene kadar bu yeri muhafaza eder. Sabit ya da hareketli olarak hazırlanırlar. (Kaybedilen dişin yerine göre)

 

Özel Bostancı Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2007 www.bostancidis.com  Sitemizdeki tüm vakalar kliniğimizde yapılmıştır. Resimlerin kullanımı izne bağlıdır. Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez