ÖZEL BOSTANCI DİŞ SAĞLIĞI SİTESİ

 
     
   
 
 
 
Ağıziçi Kamera İle Muayene
Estetik Diş Tedavileri
Ağız ve Çene Cerrahisi
Ortodonti
Dental İmplant
Protez
Konservatif ve Endodontik Tedavi
Çocuklarda Koruyucu Diş Tedavileri
Pedodonti
Periodontoloji
Röntgen
   
 
 
Diş İmplantları
 

Diş Implantları Diş İmplantları Diş Implantları Diş İmplantları Diş Implantları Diş İmplantları Çene cerrahisinin konusu olan implantlar eksik dişlerin  tamamlanması için çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapay diş köklerdir. Küçük bir cerrahi girişimle çene kemiğine yerleştirilir. Ortalama 3-6 ay sonra implantın etrafını yoğun ve sağlam bir kemik sararak, sıkı bir şekilde çene kemiği içinde tutunmasını sağlar. İmplantlara kuron, köprü ve hareketli diş protezleri uygulanarak klasik tedavide karşılaşılan bir çok problem ortadan kaldırılır. Örneğin tek diş eksikliğini gidermek için boşluğun her iki yanındaki sağlam dişlerin kesilmesiyle yapılan klasik köprü yöntemi yerine boşluğun implantla doldurulması çok daha estetik ve sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarır. Tüm dişlerini kaybetmiş kişilerde de yeterli sayıda implant yerleştirerek sorunsuz, konforlu ve estetik protezler yapılır.
 

İmplant Üstü Protezler

 
implant üstü protezler implant üstü protezler implant üstü protezler implant üstü protezler

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacı ile çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir. İster tek diş, isterse de birden fazla diş eksikliğinde eğer İmplant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her vakada implant kullanılabilir.

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkiler. Ayrıca, tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulanmasını engelleyici bir üst yaş limit yoktur. Ancak, kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalarda uygulanması tercih edilmeyebilir. Uygun anestezi yapıldıktan sonra uygulanan implantın kemik ile tam birleşmesini (osteointegrasyon) sağlamak için iyileşme dönemi için 3-6 ay beklenmesi gerekir.

 

 
İmplant Tedavisi Hangi Vakalarda Uygulanabilir?

 

Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar :  Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrı vuruk ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi şeklinde de kendini gösterir. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.
Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar : Üst Protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına sebep olabilmektedir.
Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar : Bu hastaların şikayeti kroşelerle (kancalarla) tutunan protezin çirkin görüntüsü ya da köprü yapabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.
Tek Dişini Kaybetmiş Hastalar : Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu 2 dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implantın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.
 
İmplantlarda Başarı Oranı :
 
İmplant yerleştirme kararını verirken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır.
   
Hasta sağlıklı olmalı, iyileşme gücü iyi olmalıdır. Örneğin, hasta şeker hastası ise, iyileşme sorun yaratabilir.
Hasta iyi muayene edilmeli, hasta uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir.
İmplantlar diş hekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi görmelidir.
Sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda da implantlarda başarı etkilenir.
   
İmplant için kullanılan tüm malzemelerin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması gerektiği için implant yaptırmak pahalıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeni ile döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir.
 

Özel Bostancı Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2007 www.bostancidis.com  Sitemizdeki tüm vakalar kliniğimizde yapılmıştır. Resimlerin kullanımı izne bağlıdır. Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez