ÖZEL BOSTANCI DİŞ SAĞLIĞI SİTESİ

 
     
   
 
 
 
Ağıziçi Kamera İle Muayene
Estetik Diş Tedavileri
Ağız ve Çene Cerrahisi
Ortodonti
Dental İmplant
Protez
Konservatif ve Endodontik Tedavi
Çocuklarda Koruyucu Diş Tedavileri
Pedodonti
Periodontoloji
Röntgen
   
 
 

Gebelik ve Ağız Sağlığı

Diş Fırçası Kullanımı

Diş İpi Kullanımı

Diş Ağrısında Yapabilecekleriniz

Yaşa Göre Ağız Bakım Klavuzu

 

Gebelik ve Ağız Sağlığı

  • Hamilelik sırasında dişeti problemi oluşma riski yüksek olduğundan dolayı; anne adayı dişetlerini koruyan bir diş macunu ile dişlerini her gün fırçalamalıdır.

  • Anne adayları hamileliklerinin başlangıç döneminde diş hekimlerini ziyaret ederek profesyonel temizlik yaptırmalıdırlar.

  • Bebeklerin dişleri hamilelik sırasında oluşmaya baslar. Hamilelik sırasında dengeli beslenme ve iyi bir ağız bakımı hem anne adayının hem de bebeğin dişlerinin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

 

 

Diş Fırçası Kullanımı

Gelişen diş hekimliği ile birlikte ağız diş bakım ürünleri de her geçen gün gelişme göstermektedir. Diş ve ağız bakımında kullanılan diş fırçaları ve diş macunları da bu paralelde geliştirilmektedir.

Günümüzde çok geniş bir yelpazede satışa sunulan bu ürünlerin kullanımı için diş hekiminin tavsiyesi alınmalıdır. Seçilecek ürünü kullanırken de uygulanacak teknik ürünlerinden maximum etkinlikte yararlanılabilmesi için önem kazanmaktadır.

Dişlerinizi günde en az iki kez, mümkünse üç kez dikkatli bir şekilde fırçalamamız gerekmektedir. Hekim tavsiyesi ile alınan diş fırçası ve diş macunu 3 aylık periodlarla yenilenmelidir. 

Dişler fırçalanırken, diş fırçanız kuru olmalı ve üzerine mercimek tanesi kadar macun koymak yeterli olmaktadır. Yaygın olarak fırça ıslatılarak yapılan işlemde fırça kılları yumuşadığı için temizlik tam olmamaktadır.

Fırçalama tekniği ise; diş etinden 45 derecelik açı ile dairesel hareketler uygulanarak alt ve üst dişlerin ön ve arka yüzeyleri iyice temizlenmeli. Çiğnemeyi ve kesici yüzeyler ise ileri geri hareketlerle fırçalanmalıdır.

İyi bir fırçalamanın süresi 3-4 dakikadır. Tüm diş yüzeylerinin fırçalanması gerekmektedir.

Diş fırçalanırken çok bastırılmamalı, bu tür aşırı kuvvet uygulanımı ya da çok sert fırçalar dişlerde aşınmalara yol açmaktadır.

Diş fırçası ve macunu ana temizlik malzemesi olmakla birlikte yine diş hekiminize danışarak ek ürünler de kullanılmalıdır.

 

         

Diş fırçasını diş ve dişeti üzerine yerleştirin ve ufak dairesel hareketlerle en az 8 veya 10 kez fırçayı yerinden kaldırmadan, diş yüzeylerini temizleyin. Daha sonra bir fırça boyu ilerleyerek aynı işlemi tüm diş yüzeylerine tekrarlayın.

Dişlerin dil ve damak tarafına bakan iç yüzeylerine süpürme hareketiyle dişetinden dişe doğru hareket ettirerek fırçalayın.

Fırçayı dişlerinizin çiğneme yüzeylerine yerleştirin ve ileri geri hareketlerle fırçalayın.

Dilinizi fırçanızın arkasındaki yumuşak dil temizleyicisi ile arkadan öne doğru temizlemeniz bakterilerin yok edilmesine ve kötü kokunun giderilmesine yardımcı olur.

 

Diş ipini dişler arasına yerleştirip, daha sonra dişin bir yüzüne dayayarak üst çenede aşağı doğru, alt çenede yukarı doğru hareket ettirin. Aynı işlemi diğer komşu dişin yüzeyi için de yineleyin.

 

Diş İpi Kullanımı

Diş hekiminizin tavsiyesi ile diş fırçası ve macununa ek olarak bu malzemelerle temizlenemeyen bölgeleri temizleyebilmek için diğer temizleme maddeleri kullanılmaktadır. Diş ipleri ise bunlar arasında en sık kullanılan malzemedir.

Diş fırçası ile temizlenemeyen bölgelerde dişlerin ara yüzlerinde diş ipi kullanımı gerekmektedir. Yine sabit köprülerin gövde altları için özel diş ipleri üretilmiştir. Bu ürünler ağız bakımında önemli rol oynamaktadır. Dolgu ve protez dişlerin ara yüzleri özellikle diş ipi kullanılarak mutlaka temizlenmelidir. Bu tür ortamlarda yiyecek birikimi ve diştaşı oluşumu artmakta ve dolgu altı çürüklerine diş eti rahatsızlıklarına yol açmaktadır.

Diş ipleri her iki elin baş parmakları veya işaret parmakları arasında gergin tutularak dişlerin arasına girilip, temizlenmesi şeklinde uygulanır. Köprü gövdelerinde ise gövde altına girebilecek şekilde üretilmiş iplerle gövdenin altı temizlenir.Dişipi kullanırken dişetini tahriş etmemeye özen gösterilmelidir.Bu tür ürünlerle yapılan temizliğin yanı sıra 6 aylık periodik hekim kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır.

 

Diş Ağrısında Yapabilecekleriniz

Diş ağrısı insanların çaresiz kaldıkları ciddi sorunların başındadır. Bir çoğumuz diş ağrısını dindirebilmek için doğru veya genellikle yanlış olan uygulamaları deneriz. Diş hekimine ulaşamadığınız özellikle gece istirahat saatlerinde karşımıza çıkan amansız diş ağrıları zihinlerimizde kötü anılar olarak yer etmiştir. Diş ağrısının şiddeti dişte meydana gelen ve tedavisi ihmal edilmiş çürüklerin dişin pulpasına (sinirine) yakınlığı ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Diş ağrısının dayanılmaz olduğu durumlar çürüğün pulpaya ulaşması ve dişin hissini veren sinirinin ağız ortamı ile ilişkide olmasıdır. Diğer dayanılmaz ağrıların sebebi ise uzun süre tedavi edilmemiş çürüklerin dişin kökünde ve yumuşak dokuda oluşturduğu enfeksiyondan kaynaklanan apse nedeniyledir. Her iki durumda da zonklar tarzda kulaklara yansıyan uyuşukluk hissi veren sert ağrılardır. 

Tüm ağız içi problemlerde olduğu gibi diş ağrılarında da ilk adım zaman kaybetmeksizin diş hekimine başvurulmasıdır. Diş hekimine gidilemediği durumlarda ise:

Alerji yapmadığına emin olduğunuz ağrı kesiciyi tok karnına kullanmaktır. Unutmayın ki ağrı kesiciler içildikten 15-30 dakika sonra etkilerini gösterecektir.
Diş ağrısı çürükten kaynaklanıyorsa ve dişinizin çürük kısmında birikmiş gıda artıklarının temizlenmesi yani dişlerinizin fırçalanması işe yarayabilir.
Dişinizin ağrısı ile birlikte yüzünüzün veya çenenizin bir bölümde şişme belirtisini görüyorsanız bu bölgeye havluya sarılmış buz ile yapılacak soğuk kompres ağrının azalmasına, şişmenin engellenmesine yardımcı olacaktır.
Ağrıyan dişinize kesinlikle Aspirin veya benzer Kimyasal, alkollü maddeler tatbik etmeyiniz bu tür maddeler asidik olduklarından hem ağrıyı dindirmeyecek hem de o bölgede yumuşak dokuda yanıklara ve ikinci bir ağrının eklenmesine sebep olacaktır.

Ağız içinde yapılacak ılık tuzlu su gargarası ağrınızın azalmasına yardımcı olabilir.

 
 

Özel Bostancı Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2007 www.bostancidis.com  Sitemizdeki tüm vakalar kliniğimizde yapılmıştır. Resimlerin kullanımı izne bağlıdır. Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez