ÖZEL BOSTANCI DİŞ SAĞLIĞI SİTESİ

 
     
   
 
 
 
Ağıziçi Kamera İle Muayene
Estetik Diş Tedavileri
Ağız ve Çene Cerrahisi
Ortodonti
Dental İmplant
Protez
Konservatif ve Endodontik Tedavi
Çocuklarda Koruyucu Diş Tedavileri
Pedodonti
Periodontoloji
Röntgen
   
 
Estetik Dolgu Restorasyonları
Kuronlar – Köprüler
Laminate Veneer
Diş Beyazlatma
   
Estetik Dolgu Restorasyonları

Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan tedavilerdir. Günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan en az miktarda diş kaybıyla bu işlem gerçekleştirilir. Hemen hemen diş yapısıyla aynı özellikleri taşırlar ve ancak normal dişler kadar renk değiştirirler. Dış faktörlerinin sebep olduğu (sigara, çay, kahve, kola vb.) lekelenmeler olmadığı sürece dolguların ömrü 5 ila 10 yıldır. Çok sert nesneleri ısırmaktan kaçınılmalıdır. Genellikle diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Bu işlem için, çoğu zaman bir seans yeterlidir.

 

   
Önce Sonra
Önce Sonra
   
Kuron - Köprüler (Sabit Protezler)
 
Metal Destekli Kuron Köprüler

Metal zemin üzerine porselen uygulamalardır.

Kuron
; çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir.

Köprü
; bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.
Herhangi bir nedenle, diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde diş eti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk köprü veya imlant ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Metal Desteksiz Full Porselen Kuron ve Köprüler
a) Metal Desteksiz Empress Köprüler : Güçlendirilmiş porselenin özel makineler de sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için özellikle çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir.


b) Metal Desteksiz Zirkonyum Esaslı Köprüler : Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü olan bu altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla arka bölgedeki köprülerde de tam estetik bir görünüm sağlamasıdır.

Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar, dişeti problemi ve alerji yapmamasının yanında, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamamızı sağlamaktadır.

Diğer restorasyonlardan daha estetik ve daha sağlamdırlar. Ancak, daha pahalı bir sistemdir.

 
Laminate Veneer
Laminate Kaplamalar:
a)
Renklenmelerde, diş beyazlatma (bleaching) gibi metotlarla sonu alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, fluor vb. lekelerinde kalıtsal leke ve renk bozukluklarında,
b) Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kaplama)
c) Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
d) Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

e)
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedaviye alternatif olarak) durumlarında kullanılır. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar, ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz
Laminate Tedavinin Klinik Uygulaması
Öncelikle diş üzerindeki artıklar temizlenir.
Dişte sadece tırnak genişliğinde bir yuva hazırlanır.
Dişlerin doğal yapısı bozulmadan, az bir düzeltme ile (0,3 – 0,7 mm madde kaldırılarak) yapılır. Böylece dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.
Dişin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır.
Porselen maddeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır.
Laminate Veneerler, mevcut dişin yüzeyine rezinle kaynaştırılır.
Diğer restorasyonlara göre, sağlık açısından üstünlükleri vardır. Ancak, diğerlerine kıyasla daha pahalı bir sistemdir.
     

 
Önce   Sonra
     
Diş Beyazlatma (Bleaching)
Diş beyazlatma, dişlerin renginden memnun olmayan kişilere önerilen kozmetik bir çözümdür. Dişlerin doğal renkleri yıllarla dış etkenlerle koyulaşır. Muayenehanede veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-10 ton açılarak tatmin edici bir beyazlama ve güzel bir gülüş elde edilir. Bleaching işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır.

Bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi vardır.

•Office Bleaching : Diş Hekimleri tarafından muayenehanede uygulanan beyazlatma yöntemidir. Bir dişe veya birkaç dişe uygulanabilir. Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandırıcı ışın uygulanır. Uygulama sırasında; diş etleri özel bir bariyer maddesi ile korunur. Yaklaşık 1 saat içinde beyazlatma işlemi tamamlanmış olur.

•Home Bleaching : Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine beyazlatıcı jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir.Hastanın bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6-8 saat takması (tercihen uykuda) gerekir.Tedavi ortalama 1-4 hafta içinde sonlandırılmalıdır.
 

 
Önce   Sonra
 
Dişlerin beyazlamaları öncelikle başlangıç renkleri ile ilgilidir. Sarı tonlu renkler kolaylıkla beyazlayabilirken, yeşil-gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır. Kısacası beyazlama miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar da vardır. Tam bir ağıziçi kontrol ve teşhis ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığı belirlenecektir. Beyazlatma işlemi sadece kendi dişlerimizde etkili olacaktır. Porselen restorasyonlar ve dolgulara etki etmeyecektir. İşlem esnasında ya da işlem sonrasında sıcak-soğuk hassasiyeti, çakma tarzında ani ağrılar olabilir. Eğer hassasiyet olursa hafif bir ağrı kesici ile giderilebilir. Bu hassasiyet 1-3 gün arasında tamamen kaybolacaktır. Uygulamadan 24 saat sonraya kadar çok sıcak-soğuk içecek ve gıdalardan ayrıca sigara, kahve, çay, kola ve kırmızı şarap gibi boyalı ajanlardan uzak durulması gerekmektedir. Yeterli araştırmalar yapılmadığı için hamile ve emzirenlerde uygulanması önerilmemektedir.
 

Özel Bostancı Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2007 www.bostancidis.com  Sitemizdeki tüm vakalar kliniğimizde yapılmıştır. Resimlerin kullanımı izne bağlıdır. Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez