ÖZEL BOSTANCI DİŞ SAĞLIĞI SİTESİ

 
     
   
 
 
 
Ağıziçi Kamera İle Muayene
Estetik Diş Tedavileri
Ağız ve Çene Cerrahisi
Ortodonti
Dental İmplant
Protez
Konservatif ve Endodontik Tedavi
Çocuklarda Koruyucu Diş Tedavileri
Pedodonti
Periodontoloji
Röntgen
   
 
 
Dişeti Çekilmesi

Halk arasında yaygın olarak "piyore" veya "dişeti çekilmesi" olarak tanınan ve dişlerin kaybı ile sonuçlanan dişeti hastalıklarının tedavisi amacı ile diştaşı ve bakteri plağının temizlenmesi, cerrahi teknikler ile hastalığın tedavisi ve hastanın ağız ve diş bakımı konusunda bilgilendirilip motive edilmesini kapsar.

Dişlerin düzenli olarak fırçalanmadığı durumlarda “dental plak” denilen bakteri tabakasının dişler üzerinde birikmesiyle diş taşları (tartar) oluşur. Bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetinde iltihaba neden olur.

Dişeti İltihabının Belirtileri Nelerdir?
Dişetinde kanama ( Diş fırçalarken veya kendiliğinden)
Ağız kokusu
Kırmızı ve şiş dişetleri
Ağızda tat bozukluğu (metalik tat)
Diş etlerinin çekilerek diş kökünün açığa çıkması
Sallanan dişler
Zamanla eğilen ya da çarpıklaşan dişler
Dişetlerinde kaşınma hissi
Dişetlerinde bastırılınca ağrı, dişetinden sızan iltihap, dişte hassasiyet
 
Erken dönemde yapılacak diş taşı temizliği ile dişetleri eski sağlığına kavuşturulabilir. Eğer, bu dönemde diş taşı temizliği yapılmazsa, dişeti iltihabı ilerleyerek çene kemiğine yayılır. Çene kemiğinde yıkım miktarı arttıkça dişler sallanmaya başlar. Eğer, hastalık bu safhaya kadar ilerlemişse tedavi periodontal cerrahi ile mümkün olmaktadır. Periodontal tedavilerin başarısı ancak, tedavi sonrası düzenli ağız bakımının devam ettirilmesi ile mümkündür.
 

Genel Ağız Bakımı

Dental plağın oluşumu her gün düzenli, dikkatli ve yeterli diş fırçalama ile engellenebilir.Diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarındaki plak diş ipi ya da ara yüz fırçaları ile temizlenmelidir. Dişler günde en az 2 defa 2-3 dk. Fırçalanmalı, 6 ayda bir diş hekimi tarafından kontrol edilmelidir.
Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?
         

Diş fırçasını diş ve dişeti üzerine yerleştirin ve ufak dairesel hareketlerle en az 8 veya 10 kez fırçayı yerinden kaldırmadan, diş yüzeylerini temizleyin. Daha sonra bir fırça boyu ilerleyerek aynı işlemi tüm diş yüzeylerine tekrarlayın.

Dişlerin dil ve damak tarafına bakan iç yüzeylerine süpürme hareketiyle dişetinden dişe doğru hareket ettirerek fırçalayın.

Fırçayı dişlerinizin çiğneme yüzeylerine yerleştirin ve ileri geri hareketlerle fırçalayın.

Dilinizi fırçanızın arkasındaki yumuşak dil temizleyicisi ile arkadan öne doğru temizlemeniz bakterilerin yok edilmesine ve kötü kokunun giderilmesine yardımcı olur.

 

Diş ipini dişler arasına yerleştirip, daha sonra dişin bir yüzüne dayayarak üst çenede aşağı doğru, alt çenede yukarı doğru hareket ettirin. Aynı işlemi diğer komşu dişin yüzeyi için de yineleyin.

 

Estetik Amaçlı Dişeti Uygulamaları:
En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün şekilde dişetleriyle çevrelenmemiş ise çekici gözükmezler. Gülümsediklerinde dişetleri fazla gözüken vakalarda, yapılacak küçük bir operasyon ile dişeti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir. Dişeti çekilmesi sonucunda bazı dişler çok uzun gözükebilir, bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Böyle durumlarda öncelikle dişeti tedavisi yapılmalıdır.
 

Özel Bostancı Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2007 www.bostancidis.com  Sitemizdeki tüm vakalar kliniğimizde yapılmıştır. Resimlerin kullanımı izne bağlıdır. Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez