ÖZEL BOSTANCI DİŞ SAĞLIĞI SİTESİ

 
     
   
 
 
 
Ağıziçi Kamera İle Muayene
Estetik Diş Tedavileri
Ağız ve Çene Cerrahisi
Ortodonti
Dental İmplant
Protez
Konservatif ve Endodontik Tedavi
Çocuklarda Koruyucu Diş Tedavileri
Pedodonti
Periodontoloji
Röntgen
   
 

Protez, hastanın kaybolan fonksiyonlarını tekrar kazandıran, aynı zamanda bozulan konuşmasını da düzelten ve estetik görünümünün de en iyi olmasını sağlayan materyallerdir. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Bu da, fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

 
Protez Çeşitleri
1) Sabit Protezler ( Kuron - Köprü Restorasyonları )
2) Hareketli Protezler ( Total - Bölümlü - Hassas Bağlantılı Protezler )
3) İmplant üstü protezler ( Sabit veya Hareketli Protezler )
Sabit Protezler
Tek Kuronlar : Hasarlı bir dişi tekrar eski haline getirmek için dişe uygulanan kaplamadır.  Amacı, dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır. Kuron aşağıdaki durumlarda yapılabilir.
 
Yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için.
Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için.
Bir diş implantına üst yapı olarak
Kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için
 
Köprüler: Bir veya birden fazla dişin kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için, komşu dişlerin kesilmesi suretiyle destek alınarak yapılan bir tedavi şeklidir.
 
Hareketli Protezler
 
Total Protezler Total Protezler Total Protezler

Total Protezler : Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. Son yıllarda total protezler artık dişsiz ağızlar için tek şans olmaktan çıkmıştır. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar ve bunlardan destek alınarak hazırlanan protezler artık hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi vermekte ve bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir.Parsiyel (Bölümlü) Protezler Parsiyel (Bölümlü) Protezler

Parsiyel (Bölümlü) Protezler : Kısmi diş eksikliğinde özel akrilik ve metallerin kombinasyonu ile yapılan kroşe (kanca) adı verilen metal parçalarıyla dişe tutunmayı sağlayan protez çeşididir.

 Hassas Bağlantılı Protezler Hassas Bağlantılı Protezler

Hassas Bağlantılı Protezler : Kısmi diş eksikliğinde kullanılan diğer bir protez çeşididir. Protezin tutuculuğu bölümlü protezdeki gibi kroşelerle değil, hassas bağlantı denilen dişi ve erkek parçalarla sağlanır. Bu protezler estetik, tutuculuk ve sağlık açısından klasik bölümlü protezlerden çok daha üstündür. Klasik bölümlü protezlerde olan kroşe (kancalar) estetik açıdan hastalara rahatsızlık verdiği için, hassas bağlantılı protezler tercih sebebidir.

 
 3- İmplant Üstü Protezler:
 
implant üstü protezler implant üstü protezler implant üstü protezler implant üstü protezler

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacı ile çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir. İster tek diş, isterse de birden fazla diş eksikliğinde eğer İmplant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her vakada implant kullanılabilir.

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkiler. Ayrıca, tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulanmasını engelleyici bir üst yaş limit yoktur. Ancak, kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalarda uygulanması tercih edilmeyebilir. Uygun anestezi yapıldıktan sonra uygulanan implantın kemik ile tam birleşmesini (osteointegrasyon) sağlamak için iyileşme dönemi için 3-6 ay beklenmesi gerekir.

 

İmplant Tedavisi Hangi Vakalarda Uygulanabilir?

Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar :  Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrı vuruk ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi şeklinde de kendini gösterir. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.
Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar : Üst Protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına sebep olabilmektedir.
Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar : Bu hastaların şikayeti kroşelerle (kancalarla) tutunan protezin çirkin görüntüsü ya da köprü yapabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.
Tek Dişini Kaybetmiş Hastalar : Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu 2 dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implantın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.
İmplantlarda Başarı Oranı :
İmplant yerleştirme kararını verirken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır.
   
Hasta sağlıklı olmalı, iyileşme gücü iyi olmalıdır. Örneğin, hasta şeker hastası ise, iyileşme sorun yaratabilir.
Hasta iyi muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir.
İmplantlar diş hekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi görmelidir.
Sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda da implantlarda başarı etkilenir.
   
İmplant için kullanılan tüm malzemelerin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması gerektiği için implant yaptırmak pahalıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeni ile döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir.
 
Yeni Protez Kullanacak Hastalara Öneriler
Tam protez,doğal dişlerin olmaması nedeniyle çiğneme fonksiyonunu yitirmiş olanlara yapılır, iyi çiğnenmenin, besin maddelerinin sindiriminde çok önemli olduğu bir gerçektir. Çiğnemenin tekrar kazanılması yanında proteziniz güzel görünmenize de yardımcı olacaktır. Bütün diğer konular gibi, protezinizi kullanmayı öğrenmeniz de biraz zamanınızı alacaktır. Kararlı olup konuya olumlu yaklaşırsanız, bir süre sonra protezinizi rahat kullandığınızı göreceksiniz.

Başlangıçta karşılaşılan sorunlar:
   
Yeni proteziniz ağzınızda yabancı ve büyük gibi olacaktır. Dudak ve yanaklarda doluluk hissi duyulacaktır.
Protezler ne kadar ince yapılırsa yapılsınlar size şişkin gelecektir.
Alt protez daha çok hareket edecek ve yerinden çıkacaktır. Alt proteze alışmak, üst proteze alışmaktan daha zordur ve daha uzun zaman alır.
İlk günlerde salgı bezlerinin uyarılması sonucu tükürük miktarında artma olabilir, bu zamanla geçecektir.
Protezlerin yumuşak dokulara oturması ve fonksiyon sırasında hareket etmesi sonucu yapımında ne kadar özen gösterilmiş olursa olsun bazı yerlerde vuruklar olabilir. Hasta diş hekiminin dediği günlerde mutlaka gelmeli ve protezde düzeltmeler yapılmalıdır. Vurukların, hasta tarafından alınması yanlıştır, sorunları büyütebilirsiniz.
Vurulan yerlerin alınması için diş hekimine gelmeden önce protezlerinizi en az 8 saat kullanmış olmalısınız. Bu süre vuruk yerlerin görülebilmesini sağlar.
Birkaç hafta içinde ağzınızdaki dokular proteze uyum sağladıkça bu sorunların da kendiliğinden azalacağına tanık olacaksınız.
Protez takıldıktan sonra şikayet olmaması çok ender görülen bir durumdur.

Yemek yeme ve çiğneme:

Diş hekimi tam protezleri taktıktan 24 ve 48 saat sonra hastasını mutlaka görmelidir.
Protezinizi yeni kullanmaya başladığınız günlerde yumuşak gıdalarla işe başlamalısınız.
Yiyecekleri küçük parçalara bölerek ve yavaşça çiğneyerek yiyiniz.
Yemek yerken çenenizin her iki tarafını ve arka dişleri kullanarak çiğneyiniz.
Protezi kullanmakta iyice tecrübe kazanmadan çok sert ve çiğnemesi zor gıdaları yemeye çalışmayınız.
Hastanın protezi ilk takıldığı zamanlarda su içerken protezlerin yerinden oynamaması mümkün değildir.
Çiğnemeyi öğrenmek zaman ister.
Gıdaların içindeki cisimleri hissetmeniz zor olacaktır. Örneğin: Etin kemiğini hissetmeniz zordur. Tavuk, balık, et gibi gıdaların kemiklerini tabağınızda ayıklayıp daha sonra çiğnemeye başlamanız daha doğru olacaktır.
Tam protezlerle normal olarak yemek yiyebilmek en azından 6-8 hafta sürer.
Tam protezlerle özellikle ilk haftalarda ön dişlerle kesinlikle ısırılmamalıdır. Bu, protezin arka kısımlarının dokulardan uzaklaşmasına neden olur.
Başlangıçta dudak ve yanak ısırmaları da olabilir. Dudaklar kapalı olarak yemek yenmeye çalışılmalıdır.
Protezinizle çiğneme kuvvetiniz, doğal dişlere göre 1/3 ile 1/6 oranında daha azdır.

Konuşma:

Biraz zaman alabilir. Yüksek sesle okuma çalışması yapılmalıdır.
Doğru telaffuz edilemeyen kelimeler tekrar edilerek normal hale getirilmeye çalışılmalıdır.
Başlangıçta güldüğünüz, öksürdüğünüz zaman proteziniz ağzınızda yerinden oynayabilir. Tekrar yerine oturması için yavaşça dişlerinizi sıkıp, yutkununuz.
 

Görünüm:

Protezi ilk kullanmaya başladığınız zaman yüzünüzün görünümü size değişik gelebilir. Yanak ve dudak kaslarınız proteze uyum sağlayınca görünümünüz normale dönecektir.
Aynaya bakarsanız protezinizle daha genç göründüğünüzü fark edeceksiniz.
Yanak ve dudaklarınızdaki çökme protezinizle düzelecektir.
Rahat davrandığınız ölçüde doğal görünürsünüz.
Yapay ( takma ) dişlerin görünümü de son derece güzel ve sağlıklıdır

Protezin Kullanımı:

Protezinizi bir gün içinde ne kadar süreyle kullanacağınız konusunda diş hekiminizin önerilerine uyunuz.
Protezinize alışabilmek için ilk günlerde geceleri çıkarmayınız.
Protezi kullanmaya alıştıktan sonra geceleri protezinizi çıkarın. Böylece ağız dokularınız dinlenecek ve ağız sağlığınız korunmuş olacaktır.
Protezler gece çıkarıldığında su içinde bırakılmalıdır. Bir bardak içinde ve çocukların erişemeyeceği bir yerde tutulmalıdır.
Geceleri protezlerini çıkarmamak durumunda olan genç insanlar ise gündüz ve uygun olan bir zamanda ağız dokularını dinlendirmelidir.
Protezinizin ömrü 4-5 yıldır.

Protezin Bakımı:

Sağlıklı bir ağız için, protezinizin gıda artıklarını her yemekten sonra temizlemek gerekir.
Protezinizin her bölümünü fırçalayınız. Fazla kuvvet harcamayınız.
Temizleme işleminde diş macunu veya aktif temizleme tableti gibi maddeleri kullanabilirsiniz.
Temizlemek için kesinlikle klorak. tuz ruhu vs. gibi maddeleri kullanmayınız.
Protezinizi asla sıcak su içine koymayınız.
Sağlığınızı ilgilendiren konularda kendi başınıza karar vermeyiniz. Protezinizin bol olduğu veya tamire gereksinimi olduğu durumlarda diş hekiminize başvurunuz.
 

Takma dişlerinizin içini ve dışını her gün fırçalayınız.

Düzenli Kontrol:

Tam protez kullanan hastalarda doğal dişleri olan insanlar gibi belirli aralarla kontrol edilmelidir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak protez altındaki dokular değişebilir. Bu durumun hastanın genel sağlığı ile de yakından ilişkisi vardır.

Zamanla proteziniz dokularla uyumunu kaybeder ve siz bu durumu fark edinceye kadar dokularda zararlara sebep olabilir. Protezinizle ilgili veya ilgisiz, ağızda çeşitli lezyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle yılda en az bir kere diş hekimi tarafından muayene olmalısınız. Yeni protezinizin başarısı, diş hekiminize olduğu kadar size de bağlıdır. Sabırlı ve olumlu yaklaşım ile rahatça protez kullanan milyonlarca insandan biri olabilirsiniz.

 

Özel Bostancı Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2007 www.bostancidis.com  Sitemizdeki tüm vakalar kliniğimizde yapılmıştır. Resimlerin kullanımı izne bağlıdır. Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez